E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
Anasayfa

Yönetim

Prof. Dr. Bahar TOKUR Dekan 
Dr. Öğr. Üyesi Cem Tolga GÜRKANLI Dekan Yardımcısı
V. Nurten AYDEMİR Fakülte Sekreteri

 

DEKANIN MESAJI
 

   2003 yılında kurulan Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, denizcilik ve balıkçılık sektörlerinin talep ettiği nitelikli insan kaynağını yetiştirerek topluma ve ülkeye katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Eğitim-öğretime 2007 yılında Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’ne öğrenci alarak başlayan fakültemizin bu bölümünde 2008 yılından itibaren yüksek lisans eğitimi de verilmeye başlanmıştır. Fakültemizde Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’nün yanı sıra denizcilik ve deniz bilimleri alanında eğitim vermek üzere 5 bölüm daha kurulmuştur. Bunlar; Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ve Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği bölümleridir. Bu bölümlerden Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği ve Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümlerine 2014 yılında öğrenci alımı için istenilen şartlar yerine getirilmiş ve gerekli başvurular yapılmıştır.

   Burada biraz da Fatsa ilçesinden bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 80.000 merkez ilçe nüfusuyla Ünye ile birlikte Ordu ilinin en büyük iki ilçesinden biri olan Fatsa ilçesi, Ordu il merkezine 40 km, Samsun il merkezine ise 110 km uzaklıktadır. Mavisi ve yeşiliyle olağanüstü doğal güzelliklere sahip olan ilçemizde, fakültemizi tercih eden öğrencilerin tamamını barındıracak kapasitede Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait kız ve erkek öğrenci yurtları mevcuttur. Fatsa ilçemiz öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif amaçlı yararlanabilecekleri kültür sarayı, spor kompleksi vb. tesisleri ile hakikaten pek çok il merkezinde bile bulunmayan olanaklara sahiptir. Bunun yanı sıra Ordu ve Samsun’a yakın oluşu da önemli bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Ayrıca ulaşım açısından Samsun-Çarşamba Havaalanına yaklaşık 70 km uzaklıkta olması ve 24 saat Havaş’a ait servislerle Havaalanı-Fatsa arası ulaşımın sağlanıyor olması da ilçemizin sahip olduğu önemli bir imkandır. Yine ilçemiz, inşaatı tamamlanmak üzere olan Ordu-Giresun Havaalanına yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Dolayısıyla Fatsa’nın gerek yaşam olanakları gerekse de barınma ve ulaşım açısından sorunsuz bir kent olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

   Fakültemiz yerleşkesi, şehir merkezinde, Fatsa Limanı bitişiğindedir. Aynı yerleşke içerisinde ağırlıklı olarak denizcilikle ilgili programlara sahip olan Fatsa Meslek Yüksekokulu da faaliyet göstermektedir. Önümüzdeki beş yıl içerisindeki hedefimiz, tüm bölümleri ile aktif hale gelmiş ve bölümlerini tercih edecek öğrencilere çağın gerektirdiği en iyi eğitimi sunabilen bir eğitim kurumu olmaktır. Bu bağlamda öğretim elemanı ve altyapı çalışmalarımız titizlikle yürütülmektedir. Diğer taraftan AB üyelik müzakereleri çerçevesinde sürdürülen Bologna süreci doğrultusunda hazırlanan müfredat programları, son değişiklikler de göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

   Burada vurgulamak istediğim başka bir husus da eğitim aldığı alanı iyi bilen, yenilikçi, takım çalışmasına uygun, liderlik özelliklerine sahip, üretken, iletişime açık ve girişimci mezunlar vermeyi kendimize misyon olarak belirlemiş olmamızdır. Bu misyon doğrultusunda farklı entelektüel birikimlere sahip akademisyenler ve tecrübeli idari personelimizle nitelikli mezunlar vermekte olduğumuzu ve hedefimizi giderek daha da yükselteceğimizi rahatlıkla ifade edebilirim. Diğer taraftan kurumsal anlamda yeni bir fakülte olmanın getirdiği güçlükleri, akademisyenlerimiz ve idari personelimizin birikimi ve heyecanı ile aşacağımıza inanıyorum.

   Fakültemizde önümüzdeki dönemde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ve Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Mühendisliği gibi ülkemizin yüksek düzeyde istihdam açığı bulunan alanlarda eğitim verilecek olması bizi ayrıca heyecanlandırmaktadır. Bu bölümleri tercih edecek nitelikli öğrenciler ülkemiz, bölgemiz ve üniversitemiz açısından da bir artı değer olarak kabul edilecektir. Denizciliğin özellikle uluslararası bir boyutunun olması nedeniyle bu bölümlere alınacak öğrencilere isteğe bağlı bir yıl süreli İngilizce hazırlık okutulacaktır. Amacımız mezunlarımızın hem alacakları mesleki eğitim hem de yabancı dil eğitimiyle çok iyi bir donanıma sahip olmalarını sağlamaktır. Fakültemizde eğitimine devam eden ve fakültemizi tercih edecek öğrencilerin elde edecekleri kazanımları başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığın faydasına kullanacaklarına ve Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarma bilinciyle çalışacaklarına olan inancım tamdır. 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı